Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trofej Gambrinus ligy

Nablýskaná a originální. Trofej pro vítěze Gambrinus ligy

Jejímu vzniku předcházelo nekonečné množství skic, nepřeberné množství návrhů a nápadů, dva měsíce intenzivní řemeslnické práce. Výsledek je ovšem skvostný. Nová, nablyštěná, unikátní. Ligová fotbalová asociace si v jubilejním 20. ročníku české nejvyšší soutěže a rozhodla se nadělit si dárek v podobě nové trofeje pro vítěze Gambrinus ligy.

„Nadělujeme Gambrinus lize k jejímu dvacátému výročí dárky a tohle je jeden z těch největších. Nechceme zapomínat na minulost, proto nová trofej vychází svými tvary z té předchozí. Věřím, že se bude líbit nejenom fanouškům, ale především samotným klubům a jejich hráčům, kteří mají v této sezoně možnost o ni bojovat,“ svěřil se při oficiálním představení Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace.

Trofej je vysoká 700 mm, její šířka je 521 mm. Bez podstavce váží téměř jedenáct kilo. Její váha jí dodává na důstojnosti.

„Nový pohár pro mistra je krásný dárek k 20. narozeninám Gambrinus ligy. Je to další krok k větší atraktivitě fotbalu v České republice, což je trend, který jako generální partner dlouhodobě podporujeme. Snažíme se tomu také co nejvíce přispět, a proto ve spolupráci s Ligovou fotbalovou asociací připravujeme i zajímavější program oslav vítěze,“ řekl Miroslav Peichl, manažer Plzeňského Prazdroje.

Designérem originálního díla je Natálie Chalcarzová, která vystudovala v ateliéru sochařství vedeném akademickým sochařem Michalem Gabrielem na Fakultě výtvarných umění v Brně.

„Skicování poháru předcházela podrobná rešerše toho, jaký mají pohár jednotlivé evropské soutěže. Přiklonila jsem se k jednoduché variantě klasické sportovní trofeje. Nebylo třeba vymýšlet nic složitého, už v antice ladnost křivek vymysleli. V jednoduchosti je krása. Samotný pohár je na soklu, kde jsou uvedeni jeho vítězové,“ prozradila nadaná umělkyně. 

Její návrh přešel v realizaci, které se ujal výrobce Milan Zdeněk. V jeho manufaktuře na severu Čech tak za několik týdnů spatřila svět nová trofej.  Na celé dílo dohlížel Vladimír Židlický z Atelieru Židlický.

„Na základě technických výkresů byla vytvořena kopyta pro kovotlačitele. Ta kopyta byla na každý díl poháru. Slévači museli z bronzového materiálu odlít díly jako ucha a znak Fotbalové asociace České republiky. Celý pohár je z mosazy. Na konci procesu probíhá finální leštění do vysokého lesku. Pohár se soklem váží patnáct kilo. Bez něj zhruba jedenáct. Výroba poháru trvala dva měsíce,“ přiblížil narození mistrovského poháru Milan Zdeněk.